Meme Estetiği Sonrası Sütyen Seçimi

Meme Estetiği Sonrası Sütyen Seçimi

Meme estetiği operasyonlarının başarısı için cerrahların deneyimi çok önemli bir faktör olsa da; operasyon sonrası hastaların uzmanların direktiflerine uygun davranmasının da belirleyici bir kriter olduğu gerçeği göz ardı edilemez. Göğüs estetiği ameliyatları sonrasında yoğun tempolu sporlar yapılmamalı, ağırlık kaldırılmamalı, göğüsler darbelerden korunmalı ve sütyen seçimine dikkat edilmelidir.

Meme estetiği kapsamında gerçekleştirilen meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatları sonrası sütyen seçimi doğru yapılmadığı takdirde dikiş yapılan cilt bölgelerine fazla baskı olabilir ve meme protezlerinin doğru pozisyonda tutulması zorlaşabilir. Bu nedenle meme estetiği yaptıran hastaların cerrahların önerileri doğrultusunda kendileri için en uygun sütyen seçimlerini gerçekleştirmeleri gerekir.

Meme Estetiği

Göğüs Estetiği Sonrası Sütyen Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Göğüs estetiği operasyonlarından sonra doktorlar hastaları özelinde nasıl bir sütyen takılması gerektiğini ile ilgili bilgilendirme yapacaklardır. Operasyondan sonraki ilk bir ay takılacak sütyenin özellikleri oldukça önemlidir. Bu aşamada hastaların balensiz olmasına rağmen yeterince destek sunan sütyen alternatiflerini değerlendirmeleri gerekir. Göğüslerde şişme ve ödem oluşumunun engellenmesini sağlamak üzere sıkılaştırıcı özelliğe de sahip olan cerrahi sütyenler, gerçekleştirilen operasyon ve hasta özelinde gece gündüz takılabilir.

Göğüs estetiği ameliyatından 1 ay sonra göğüsler hassasiyetini koruyabilir, bu nedenle geleneksel sütyenlere geçiş yapmak önerilmez. İyileşme sürecinin bu aşamasında balensiz sütyen kullanımının sürdürülmesi daha doğru bir tercih olacaktır. Yumuşak dokusu olan; kaşıntı oluşumunu engellemek üzere nefes alan kumaşlardan üretilen sütyenlerin kullanılmasında fayda vardır. Eğer hasta balenli sütyen kullanmayı tercih ederse dolgulu modellerden uzak durmalıdır. Göğüslerde iyileşme devam ettiğinden dolgulu sütyenler meme protezlerinde yer değişikliğine neden olabilir.

Göğüs estetiği ameliyatından 1 ya da 2 ay sonra cerrahların da onayıyla geleneksel sütyenlere geçiş yapılabilir. Post operatif şikayetlerin sona erdiği ve göğüslerin nihai şeklini almaya başladığı bu dönemde hastalar yeni göğüs ölçülerine uygun sütyenleri kullanabilirler.

Göğüs Estetiği Sonrası Sütyen Takmak Gerekli Mi?

Göğüs estetiği operasyonu sonrası göğüslerin korunması ve meme protezlerinin konumunun dengelenmesi açısından sütyen kullanılması gerekir. Doğru sütyenle geçirilen iyileşme süreci kadınların daha muntazam göğüslere kavuşmasını sağlayacaktır.

 

 

Okumaya Devam Et