Meme Dikleştirme

Mastopeksi, memenin büyüklüğü ile ilgili önemli bir sorun olmamasına karşın meme dokusunda oluşan hacim kaybı, deride gevşeklikle kendini gösteren sarkıklık ile başvuran hastalarda memenin dikleştirme ve şekillendirme ameliyatıdır. Meme uçları yukarı olması gereken yüksekliğe, daraltılarak çıkarılır, meme dokusu korunarak daha yukarı alınır ve şekillendirilir, fazla cilt dokusu çıkarılır.

Bu ameliyatla dik ve dolgun meme görüntüsü oluşturulabilir mi?
Mastopeksi ameliyatı ile, meme dokusu daha sıkı hale geleceğinden mevcut memeye göre biraz daha küçük olacaktır. Eğer yeterli meme dokunuz varsa, bu ameliyatla daha dik ve dolgun bir meme görüntüsüne kavuşabilirsiniz ancak, meme dokunuz yeterli değilse bu ameliyatla birlikte, bir meme protezi yerleştirilmesi gerekliliğine sizinle birlikte karar verilecektir. Sarkık ve yetersiz meme dokusu olan bayanlarda dik ve dolgun meme görüntüsü sağlamak ancak birlikte bir meme protezi kullanarak mümkün olacaktır. Meme dikleştirmelerde meme ucu duyusu ve emzirme korunur.

Ameliyat sırası ve sonrasında nelere dikkat edilmelidir?
Ameliyat genel anestezi altında yapıldığından, yapılan ameliyat öncesi tetkikleriniz, anestezi uzmanları tarafından değerlendirilir. Meme dikleştirme ameliyatınız 2-4 saat kadar sürer. Meme ucu daha yukarı alınır. Dolayısıyla meme ucu çevresinde, koyu bölge ile beyaz bölgeye geçiş izi olacaktır. Eğer meme dokusunda sarkık cilt fazlalığı da çıkarılırsa, bu iz meme altı katlantı çizgisine doğru uzanır. Yeni meme şekli, daha yukarda, daha dik ve sıkı olacaktır. Ameliyat günü ya da ertesi sabah taburcu edilirsiniz ve günlük hayatınıza dönersiniz.

Ameliyat sonrası 1 ay kadar, meme şeklini korumaya yardımcı, özel iç çamaşırı kullanmalısınız. Dikişleriniz cilt altı ve eriyebilen dikişler olduğundan dikiş alma işlemi yapılmaz ancak ilk 10 gün aralıklı kontrollerinizi yapmamız gerekir. 1 ay ağır egzersiz yapmaktan, özellikle kolu zorlayıcı hareketlerden kaçınmalısınız.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir