Meme Küçültme

Genetik faktörler, hormonal sebepler, kilo değişiklikleri, emzirme gibi nedenlerle, memede değişiklikler olabilir, büyük ve sarkık memeler sorun haline gelebilir. Memenin oluşturduğu ağırlık, kadında sırt ve boyun ağrılarına, omurgada değişikliklere yol açabilir. Meme altında, sürtünmeye bağlı yaralar oluşabilir. Günlük fiziksel aktivite sınırlanabilir. İri meme, giysi seçimi konusunda zorluklar yaratırken tüm bu sebeplerle kadının kendini beğenmemesi, özgüven eksikliği ile birlikte, sosyal ve psikolojik sorunlar oluşturabilir. Sonuç olarak meme küçültme ameliyatları, kadınların daha iyi görünmek amacıyla başvurdukları bir estetik ameliyat olmasının yanında, ağır ve sarkık memelerin oluşturduğu fiziksel sorunların ortadan kalkması ile de yüz güldürücü cerrahilerdir.

Meme Küçültme Nasıl Bir Ameliyattır?

Günümüzde  hepsinin avantaj ve dezavantajları da bulunan birçok meme küçültme tekniği tanımlanmaştır. İnferior pediküllü, lateral ya da medial pediküllü , santral pediküllü meme küçültme teknikleri bunlardan bazılarıdır. Teknik ayrıntılar, çok kafa karıştırıcı olabilir. Dezavantajları ve avantajları olan birçok teknik bulunmakla birlikte, yöntemin seçimi, hastanın gerekliliklerine göre yapılır. En az iz oluşturarak, en iyi meme şeklini oluşturmak amacı doğrultusunda size en uygun teknik seçilerek ameliyatınız planlanacaktır. Meme küçültme ameliyatı ile memenin alt ve yan bölgelerinden cilt ve meme dokusu çıkarılır. Meme ucu uygun yere yükseltilir. Meme ucu çevresinden meme altına uzanan izinize, meme büyüklüğünüze göre uzayabilen, meme altı katlantısında yatay bir iz eklenebilir. Ameliyattan hemen sonra çok dik ve büyük görünen meme şekliniz, 3 aya kadar azalan şişlik ve yerçekimi etkisi ile biraz küçülüp, hafif düşük hale gelecek ve daha doğal bir görüntüye kavuşacak. İlk aylarda belirgin olan izilerinizin 3-6 ay içerisinde kabarıklığının azaldığını ve cilt rengine yakın bir renk oluştuğunu yani izinizin çok azaldığını göreceksiniz. Bu dönemde iz kremi ve birlikte güneş koruyucu kullanmak belirginliği daha da azaltmaya yardımcı olacaktır.

Meme Büyüklüğüm Ne Kadar Olacak?

Bu soru hastalarımızdan sıkça duyduğumuz bir soru. Memesi çok büyük bayanlar bize çoğu zaman çok küçük meme isteği ile gelirler. Bir kadın için meme önemli bir parçadır ve kesinlikle yeterli boyutta olmalıdır. Meme boyutunuz vücut ölçülerinize uyumlu hale getirilir ve amaç, ağırlık oluşturmayacak kadar küçültülmesi ve estetik olarak yeterince büyük olmasıdır.

Hangi Yaşlarda Bu Ameliyat Yapılabilir?

Meme küçülme ameliyatlarının, emzirme, kilo verme gibi meme dokusunda değişiklikler olabilme süreçleri bittikten sonra planlanması daha kalıcı sonuçlar açısından doğru olacaktır. Ancak,18 yaş üstü, henüz çocuk doğurmamış bir bayan da meme küçültme ameliyatı olabilir.  Meme büyüklüğü hayatını çok kısıtlayan, sosyal hayatta ciddi sıkıntılar yaşayan, henüz emzirmememiş genç bir hasta için de ameliyat planlanbilir ve kararı hastamız verir. Uygun ameliyat yöntemleri kullanıldığında, meme küçültme ameliyatları, emzirmeye engel oluşturmaz ve meme ucu duyusu da korunur. Ancak ameliyatla meme dokusunda azalma olacağı için ve meme ucu çevresinde kesiler nedeniyle meme emzirme kapasitesinde ya da duyuda, azalma olabilir.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyat öncesi, meme ultrasonu da dahil olan bir dizi tetkik yapılarak ameliyat olmanıza engel durumlar olup olmadığı araştırılır  ve anestezi uzmanlarınca değerlendirilir.  Meme küçültme ameliyatı süresi 3-4 saat arasında değişebilir. Ameliyatın ertesi sabahı, 4 hafta kadar önerdiğimiz özel iç çamaşırı kullanarak evinize gidebilir, günlük yaşamınıza dönebilirsiniz. Sonraki 1 aylık sürede, kolları zorlayıcı hareketlerden uzak durmak,  ağır egzersizden yapmamak, ameliyat bölgesinde zorlanmalara bağlı oluşacak problemleri engelleyecektir. Emilebilir ve cilt altı dikişleri kullandığımız için, görünürde dikişler olmaz ve sonrasında dikiş alınmaz. Ancak ilk 1 hafta, aralıklı kontrolleriniz  yapılacaktır. Şişliklerin geçmesi, memenin son ve daha doğal şeklini alması, 3-6 ay sonrasında olacaktır. İzleriniz ilk 1 ay daha kabarık ve kırmızı görünmekle birlikte,  sonrasında izlerinizin cilt rengine döndüğünü ve yavaş yavaş daha az görünür hale geldiğini göreceksiniz. Yaklaşık 3-6 ay boyunca size önereceğimiz kremleri kullanmanız  ve güneşten korunmak, izlerinizin daha az kalmasına yardımcı olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir