Karın Germe

Aşırı kilo alıp verme, gebelik sırasında aşırı genişleme ve yaşlanma sonrası, elastikiyetini ve formunu kaybetmeye bağlı, karın bölgesinde deformasyonlar oluşabilmektedir. Ameliyat kararında, karın cilt ve cilt altı dokunun kalitesi, elastikiyeti, sarkıklık ve çatlakların durumu, karın kaslarınız ve onları çevreleyen zar yapısının gevşekliği gibi faktörler değerlendirilir. Yine bu etkenler göz önüne alınarak, size mini ya da tam karın germe ameliyatlarından hangisinin daha uygun olacağına karar verilir. Bu ameliyatlarla karın cildinizin fazlalıkları alınır, cildin altında yer alan karın kaslarınız  ve zarı yaklaştırılarak yeniden gergin karın görüntüsü oluşturulur. Klasik karın germe plandıysa, göbek yeni yerine alınır. Karın germe ameliyatınız, liposuctionla (yağ alma) birlikte uygulanarak, karın ve bel bölgeniz bütün olarak daha güzel bir forma kavuşturulabilir.

Ne Zaman Ameliyat Olmalıyım?

Kilo verme süreci tamamlandıysa, başka gebelik gebelik planı yoksa ve ideal kilonuzda iseniz, ameliyat olmak için uygun zamandasınız demektir. Size kalıcı ve güzel bir şekil verebilmemiz için, fazla kilolarınızdan kurtulmuş olmalısınız, spor da yapıyorsanız mükemmel sonuca ulaşabilirsiniz.

Ameliyat Öncesi ?

Ameliyat öncesinde muayeneler yapılarak, karın bölgesinde genişleme ile birlikte fıtıklaşma bulgusu varlığı kontrol edilir. Eğer böyle bir durum mevcutsa, ameliyat sırasında karın duvarında destek için yama koyulması gerekebilir. Ameliyat genel anestezi ile yapıldığından, anestezi uzmanları tarafından ameliyat öncesi tetkikler değerlendirilerek ameliyat hazırlıkları tamamlanır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat 3-5 saat sürer. Bu ameliyatla karın cildiniz kaldırılarak fazlalıkları alınır ve gergin hale getirilir. Bu sırada karnın göbek hizasının altında kalan bölgedeki çatlakların büyük kısmı da uzaklaşmış olacaktır. Aynı zamanda cildin altında yer alan karını çevreleyen zar da birbirine yaklaştırılır. Bu sıkılaştırma, dışardan bombe görünen karının daha düz, fit görünüme kavuşmasına katkı sağlar. Klasik karın germede göbek yeni yerine alınır ancak mini karın germede göbek yeri değiştirilmez. Genellikle ameliyattan sonraki gün çıkarılmak üzere, ameliyat sırasında, içerde oluşan sıvının dışarı alınmasını sağlayan dren denilen hortumlar yerleştiririz. Ertesi gün drenleriniz çıkarılarak, evinize gidebilirsiniz. Yaklaşık 1 ay özel karın korsesi kullanmanız ve özellikle ilk 10 gün gerginliği azaltmak için hafif eğilerek yürümeniz önemlidir. Cilt altı emilebilir dikişler kullandığımızdan, dikişleriniz alınmaz. 1 ay ağır egzersiz kısıtlanmakla birlikte yürüyüşlerinize hemen başlayabilirsiniz. Ameliyat izleriniz, iç çamaşırınız içinde kalacak şekilde karın alt kısımda ve göbek çevresinde olacaktır. Yaklaşık 10 gün sonrası izlerinizin daha az görünür olmasını sağlayacak kremler başlanır. Ameliyat bölgesini ilk 6 ay güneş koruyucular kullanarak güneşten korumak önemlidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir