Botoks

Piyasa ismi Botulinium toxinler, kimyasal ortamda üretilen toksinler içerir.  Bu toxin kullanılarak, kaslarda sinir geçişi geçici olarak engellenir ve hareket kısıtlılığı sağlanır. Yaklaşık 4-6 ay içerisinde sinir iletimi yeniden oluşarak eski haline gelir. Mimik ve yaşlanma çizgileri farklıdır. Alın ve göz çevresi, mimiklerin kullanımına bağlı çizgilerin daha yoğun görüldüğü bölgeler olarak, botulinium toxini kullanmayı tercih ettiğimiz bölgelerdir. Amaç botulinium toxin uygulayarak, bu bölgede kasların kasılmasını azaltmak ve üzerinde oluşan çizgilenmeyi ortadan kaldırmaktır. Bu etkiyi düzenli oluşturmak, çizgilerin derinleşmesini ve artmasını azaltacaktır. Bu yüzden özellikle mimiklerle oluşan çizgilerde yaşa değil, çizginin derinliğine bakarak uygulamaya başlamayı tercih ediyoruz.

Yine dolgu uygulaması ile kaş kaldırma, aşağı doğru duran ağız köşelerini kaldırma gibi lifting yani yukarı kaldırma etkisi de oluşturabiliriz. Doğal olmayan, yapay, mimiksiz bir görünüm olduğu yaygın bir düşüncedir. Bu düşünce maalesef uzman olmayan, eline iğne alma yetkisi bile bulunmayan kişilerin yanlış uygulaması ile gördüğümüz sonuçlara bağlı oluşmuştur.  Doğru kullanımla ve hafif dokunuşlarla, doğal görünüm bozulmadan, kırışıklıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Size ne olduğu anlaşılamaz ama daha iyi göründüğünüz söylenir. Uygulama sonrası hemen etki görmezsiniz. Etkinin başlaması, kullanılan ilaca göre 1-3 gün sürer ve etki 15 güne kadar artarak oturur. Bu nedenle doğru kontrol zamanı, 15 gün sonrası olmalıdır. Uygulama günü, şişlik olmaması açısından, çok sıcak ortamlarda bulunmamanız önerilecektir.

Başka bir kullanım alanı, terleme tedavisidir. Terlemenin yoğun olduğu koltukaltı ya da avuç içi gibi bölgelere yapılan dolgu enjeksiyonu sonrasında, terleme şikayetlerinde büyük oranda azalma görülür. Dolgu ile terleme tedavisi yaklaşık 6 ayda bir tekrarlanmalıdır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir