Liposakşın, Lazer Lipoliz ile Vücut Şekillendirme

Klasik liposakşın, kilo alıp verme sonucunda vücudun belli bölgelerinde biriken inatçı yağ dokusunun, vücuda giren ince kanüller ve vakum yardımı ile uzaklaştırılma cerrahisidir. Cildin altında yer alan yağ dokusu ciltte açılan 0,5 santimlik deliklerden dışarı alındığından, kesi iziniz olmaz. Hasta için konforlu bir cerrahidir çünkü sonrasında günlük hayata dönüş hızlıdır.

Liposuction kimlere yapılır?

Liposakşın, kilo vererek ya da  sporla bile giderilemeyen bölgesel yağlanmaların, kanüller yardımıyla uzaklaştırılması ve böylece düzgün bir vücut konturu sağlamaya yönelik ameliyatlardır. Eğer sporla ya da zayıflamayla inatla inceltemediğiniz vücut bölgeleriniz varsa ve ideale yakın kilonuzda iseniz, bu ameliyat için uygun adaysınız demektir. Ancak burda önemli bir bilgi, bu ameliyat bir zayıflama yöntemi değildir. Lütfen böyle bir uygulama için ideal kilonuza yakın ölçülerde olmanız gerekliliğini unutmayınız. Diğer önemli konu ise, liposakşın yapılacak bölgede cilt yapısının sıkı, elastikiyetini kaybetmemiş, bir doku olması gerekliliğidir. Çatlaklar bulunan, sıkılaşabilme özelliğini kaybetmiş bir dokuda, tek başına liposakşın yapmak, bölgede daha kötü sonuçlar oluşturabilir ve birlikte, ciltte gerginlik sağlayacak germe ameliyatları planlanmalıdır. Liposuctıon sırasında alınan yağlar kullanılarak, vücut konturlarının düzeltilmesi sağlanabilir. Alınan bu yağların enjeksiyonu ile, meme ve popo büyütme, bacak şekillendirmesi sağlanabilir. Kök hücre de içeren yağ enjeksiyonları ile yüzdeki çizgileri azaltmak, yanak, dudak, alın ya da çene dolgunluğu sağlamakla birlikte, ciltte onarım ve daha iyi bir görünüm sağlanır. Tekrarlayan yağ enjeksiyonları ile kalıcılık süresi oldukça yüksektir.

Liposuctıon sonrası?

Liposakşın bölgenin büyüklüğüne göre lokal anastezi (sadece bölgesel uyuşturma) ya da genel anestezi altında yapılabilir. Yine bölgeye göre 1-4 saat arasında ameliyat süresi değişebilir. Liposakşın ameliyatı sonrası aynı gün ya da ertesi sabah evinize gidebilirsiniz. Bölgesel olarak anında bir zayıflama etkisi farkedilir ancak şişliklerin geçip son vücut şeklinin ortaya çıkması, 2 ayı bulacaktır.

LAZER LİPOLİZ: Lazer lipoliz cilt altındaki yağların lazer teknolojisini kullanarak parçalanması, sıvı hale gelmesini ve de vücuttan kendiliğinden atılımını  sağlayan gelişmiş yağ alma teknolojisidir.  Sonuç olarak yine bir yağ alma yöntemidir ancak daha ince kanuller kullanılması ve lazer dalga boyunun yalnızca yağ hücrelerine özel etki etmesi dokuların daha az zarar görmesine neden olduğundan, çok daha hızlı iyileşme sağlar. Lazer lipoliz sistemi ile yağ alınan bölgedeki ısının etkisi ile dokuda sıkılaşma da sağlandığından ,daha düzgün kontur elde edilmesi mümkün olmaktadır. Bu nedenle özellikle iç bacak, boyun, kol bölgesi gibi deformitelerin daha fazla oluşabildiği bölgelerde, lazer lipoliz daha çok tercih edilir.  Özellikle küçük bölgelerde yalnızca lokal anestezi ile lazer lipoliz uygulanabilir ancak geniş bölgeler için genel anestezi gerekeecektir. Lazer lipoliz yöntemi tek başına yağı alıp kullanabilmemizi sağlayan bir yöntem olmadığından, çoğu zaman klasik liposakşınla kombinlenerek kullanıır.

Lazer lipolizin diğer bir kullanım alanı, terleme tedavisidir. Koltuk altı bölgesinde uygulanılan lazer lipoliz ile, ter bezlerinde harabiyet oluşturarak terlemede tek seansta %70-80 oranında azalma görülür. Tekrarlayan seanslar gerekebilir. Bu tedavinin dolgu uygulamasından farkı, sonuçların kalıcı olmasıdır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir