Burun Estetiği

Burun yüz bölgesinde, yüz estetiğini en çok etkileyen oluşum olarak estetik cerrahinin çok önemli bir parçasıdır. Rinoplasti (estetik burun ameliyatı), burun şeklinin cerrahi bir girişim ile yeniden biçimlendirilmesidir. Bu ameliyat ile burnunuzun boyutları küçültülebilir, büyütülebilir, burun ucunuzun veya burun sırtının şekli değiştirilebilir, burun deliklerinin boyutları değiştirilebilir, asimetri varsa düzeltilebilir. Burun sırtında kambur varsa alınarak düzeltilebilir ya da çöküklükler yükseltilebilir.

Aynı ameliyat sırasında, sağa yada sola eğrilikler ve burundan  nefes almayı güçleştiren diğer sorunlar da düzeltilebilir.  Estetik cerrahi, yalnızca burun dış yapısının düzeltildiği ameliyatlar olarak düşünülmemelidir. Burun iç yapısı tamamiyle düzeltilemeden, dış yapıda mükemmel görüntü sağlanamaz. Estetik burun ameliyatları, iç ve dış tüm burun yapısının, bütün olarak değerlendirildiği ve  anatomik olarak düzeltildiği, ameliyatlardır. Bu da birlikte solunum yolunun açıldığı sağlıklı nefes alabilen güzel burun oluşturulması anlamına gelir. İdeal estetik burun ameliyatı, hem estetik hem fonksiyonel olarak  güzel olmalı, hasta güzel ve doğal bir burun şekline sahip olmanın yanında, ameliyat sonrası iyi nefes alabilmelidir.

Ameliyat öncesi

Ameliyat öncesi çekilen tomografi, bize burnunuz hakkında ön bilgi verecek ve planlamamıza yardımcı olacaktır. Ameliyat genel anestezi altında yapıldığından, anestezi uzmanları tarafından ameliyat öncesi muayeneniz yapılacaktır. Burun simülasyonu ile fotoğrafınız üzerinden yeni burun şeklinizin yaklaşık görüntüsü ayarlanabilir. Bu görüntüler çok gerçekçi olmamakla birlikte, sizin için neler yapabileceğimiz ve sizin istekleriniz hakkında öngörü sağlayabilir. Bize geldiğinde her hastanın kafasında olmasını istediği burun şekli hakkında bazı fikirler mevcuttur. Planlamalarımızı elbette  sizin istekleriniz  doğrultusunda yaparız ancak aslında estetik kurallara göre sizin yüzünüze uygun burun ölçülerinin ve açılarının zaten belirli  olduğunu ve doktorunuzun planlarının daha doğal ve gerçekçi olacağını unutmayınız.

Ameliyat sonrası?

Ameliyat yaklaşık 2-4 saat arasında sürer. Ameliyat sonrasında yüz bölgenize yarım saat aralarla uygulayacağınız buz, özellikle ilk 24 saatte şişlik ve morlukların daha az olması açısından önemlidir. Ameliyat sırasında, çoğunlukla burun içine silikon tamponlar koyarız. Bu tamponlar genellikle 1-3 gün arasında çıkarılır. Buruna yapılacak müdaheleye göre değişmekle birlikte, çoğunlukla burun sırtınıza 1 hafta sonra çıkarılmak üzere alçı uygulanır. Aynı gün ya da ertesi sabah evinize gönderilirsiniz. Bu sırada burun içinizi yıkamaya yardımcı olacak spreyler ve kremler uygulama için size yazılacaktır. İlk 1 ay burun iyileşmesinde en hassas zaman olduğundan, bu süreçte burna gelebilecek darbelere karşı korunmak, çok önemlidir.  Bu nedenle bu süreçte gözlük kullanılması da söz konusu değildir. Lens ya da gözlüğünüzü yukarda tutan aparatlar kullanılabilir. Burnunuz ameliyat sonrasında ödemli (şiş), olacaktır. Burunun özellikle uç bölgesinde en son tamamlanacak olan ödem azalışı, yaklaşık 6 ay-1 yıla uzayan bir süreçtir. Ameliyat sonrasında, her ameliyat bölgesine tavsiyemiz güneşten korunma olacaktır. Burun ucunda hissizlik, karıncalanma gibi şikayetleriniz olabilir. Bu tür şikayetleriniz 6 aya kadar düzelecektir.

Tamponların çıkarılması ağrılı mıdır?

Ameliyattan çok tampon çıkarılmasından korkmanız maalesef sıkça duyduğumuz bir şikayet. Yumuşak ve ortalarında açıklık bulunan, ameliyat sonrasında destek sağlayan ve rahat nefes almanızı izin veren yeni silikon tamponların çıkarılması sırasında,  rahatsızlık hissetmezsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir