Annelik Estetiği

Karın bölgesi ve memede değişiklikler ve deformasyonlar özellikle gebelik sonrası daha sık görülür. Gebelik sürecinde, karın bölgesi genişler, karında, bel ve çevresinde yağlanma artışı olur ve sonrasında, gevşeme, sarkıklık ve karında bombe görünüm oluşur. Aynı şekilde, ciddi derecede büyüyen memeler, emzirme sonrası, bazen çok büyük ve sarkık hale gelirken bazen de meme volümü çok azalarak küçük ve sarkık hale gelir.

Mommy makeover olarak adlandırılan annelik estetiği işte bu deformasyonların düzeltilmesine yönelik, karın ve bel bölgesinde planlanan ve genellikle aynı anda yapılan ameliyatlara verilen isimdir. Yani karın germe ve meme şekillendirme ameliyatlarının birlikte yapılarak, annelik sürecinde oluşan deformasyonların ortadan kaldırılması amaçlanır. Tabiki hastaya ve deformasyon derecesine göre, yapılan cerrahiler değişiklik gösterir. Bazı hastalarda meme sadece dikleştirilebilir, bazılarında küçültülür, bazı hastalarda dikleştirme ile birlikte büyütme yapılabilir. Sarkma ve gevşeme derecesine göre, mini yada tam karın germe yapılabilir. Karın ve bel bölgesi bir bütün olarak değerlendirilmelidir ve aynı anda sorunlara yönelik dokunuşlar yapılmalıdır. Bu nedenle ihtiyacı olan hastalara karın germe ile birlikte bel ve sırt bölgesine liposuction yapılabilir, böylece bel çevresi bütünüyle daha güzel bir form kazanabilir. Alınan yağlar kullanılarak, popo bölgesine dolgunluk oluşturulabilir.

Özellikle karın ve meme bölgesinde yapılan bu ameliyatlar ile tekrar dik ve diri bir meme ile birlikte, çatlakların belkide tamamının uzaklaştırılabildiği, izlerin çok daha iyi hale geldiği, şişkin ve sarkık görüntü yerine gergin bir karın görüntüsü oluşturulabilir ve bütünüyle iyi görünen karın ve bel bölgesine kavuşulabilir.

Bu ameliyatlar, daha kalıcı sonuçlar alabilmek ve yeniden değişiklikler olmaması için, başka bir gebelik planı olmayan anneler için uygundur. En erken planlama, emzirme süreci bittikten 6 ay sonrası olabilir. Gebelik sırasında alınan fazla kilolar verildikten sonra bu ameliyatların yapılması, tabiki çok daha güzel sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.
Bu ameliyatlar, birlikte ya da ayrı ayrı planlanabilir. Aynı anda yapılması biraz daha zorlu ve geç atlatılan bir süreç olabilir ancak annenin kısıtlı zamanı düşünüldüğünde aynı anda planlama, anneler için daha cazip olabilir. Ameliyatlar özellikle ilk birkaç hafta kol hareketlerinin sınırlandırılması ile birlikte hafif eğik yürüyerek ve korse kullanarak vücut hareketlerinin sınırlandığı bir süreç olduğundan, zamanlama iyi planlanmalıdır. Yaklaşık 1 ay sonra, hareket kısıtlılığı tümüyle ortadan kalkacaktır.

Anne olmak tabiki bir kadın için hayatındaki en anlamlı olay belkide ama sonrasında annenin vücudunda olan değişiklikler can sıkıcı olabilir. Günümüzde, annelik estetiği sayesinde anne olmak, kadının vücudunu saklamak zorunda kaldığı, vücudu nedeniyle iyi hissetmediği bir süreç olmaktan çıkabilir.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir