Kepçe kulak ameliyatı , Otoplasti

Kepçe kulak, kulakların belirginliğinin fazla olması olarak karşımıza çıkan bir kulak şekil bozukluğudur. Aslında kepçe kulak diye adlandırdığımız bu durumda, genellikle kulak büyüklüğünün normal olduğunu ancak hem kulağın kafa ile yaptığı açının fazla olması hem de kulak kıvrımlarının olması gerekenden daha az olmasının böyle bir görünüme neden olduğunu görüyoruz.

Özellikle çocuklarda kepçe kulak ameliyatı zamanlaması bizim için en hassas konu. Okula başladıktan sonra kepçe kulak deformitesi çocuklarda, arkadaşları arasında dalga konusu olup mutsuz bir okul dönemi geçirmelerine neden olabiliyor hatta ilerde sosyal fobiye dönüşebiliyor. Bu nedenlede kulak gelişiminin neredeyse tamamlandığı 6 yaş civarı bu ameliyatı planlamak, çocuk için okula başlamadan hemen önceki en uygun zaman oluyor.

Erişkinlerde özellikle saçlarını hiç toplayamadığını ifade ederek gelen bayan hastalarımız olduğunu görüyoruz erkeklerde böyle bir imkan da bulunmadığından belkide bu sorundan etkilenmelerinin daha fazla olduğunu düşünmek yanlış olmaz.

Kepçe kulak ameliyatı çocuklarda genel anestezi ile yapılırken erişkinlerde lokal anestezi ile yapılan yaklaşık bir buçuk saat süren ağrısız bir ameliyattır

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir