Jinekomasti

Jinekomasti, erkek memesinin normalden fazla büyümesidir. Tıpkı bayanlarda olduğu gibi erkeklerde de meme şeklinin büyük olması, rahat giyinememeye ve sosyal hayatta problemlere yol açabilir. Jinekomasti, sıklıkla herhangi bir nedene bağlı olmadan oluşur. Bunun dışında hormonal nedenler ya da kullanılan bazı ilaçlar ile de gelişebilir. Yine de ameliyatınız öncesi, jinekomastiye neden olabilecek bir hastalık durumu olup olmadığı  gerekli tetkikler yapılarak araştırılacaktır.

Neden olacak bir sorun bulunmazsa, ameliyat olma kararı verilebilir.  Unutulmaması gereken diğer önemli nokta erkek memesinde anormal büyümenin, çok önemli hastalıkların habercisi de olabileceğidir. Bu nedenle herhangi bir anormallik hissedildiğinde, muayene ihmal edilmemelidir.

Nasıl Bir Ameliyattır

Jinekomastide meme dokusu ve yağ dokusu artışı olabilir.  Cerrahi yöntem seçimi bu dokuların fazlalığına göre belirlenir.  Cerrahi doku çıkarımı, liposakşın ya da lazer lipoliz gibi yöntemler tek başına yada kombine edilerek yapılır. Meme dokusunun yapısına göre yöntem belirlenir.  Yöntem ne olursa olsun,  kanüllerin girişine bağlı ya da meme ucu koyu halkasında saklanan belirsiz bir iz oluşur.  Ancak çok ciddi meme büyüklüğü olan jinekomastilerde, cilt dokusu da birlikte çıkarılabilir ve bu durumda belirgin izleriniz oluşabilir.

Ameliyat Öncesi Sonrası

Ameliyat genel anestezi altında yapıldığından, ameliyat öncesi anestezi uzmanı tarafından tetkikleriniz incelenerek ameliyat hazırlığınız tamamlanır. Ameliyat yaklaşık 1-2 saat sürer.

Aynı akşam ya da ertesi sabah, 4 hafta kadar kullanmanızı isteyeceğimiz  özel korse ile evinize gidebilirsiniz. Emilebilir dikişler kullandığımız için, dikiş alınması gerekli değildir. Günlük hayatınıza hemen dönebilirsiniz ancak 1 ay kollarınızı zorlayacak hareketler ve ağır egzersizden uzak durmalısınız.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir