Kulak Estetiği

Kepçe kulak deformitesinin düzeltilmesi, daha çok çocuklar üstünde yarattığı psikolojik stres, duygusal travma ve davranış problemleri açısından önem kazanmaktadır. Bu nedenle ameliyatın, çocuk davranışlarının büyük travma oluşturabileceği, ilkokula başlamadan planması amaçlanır.

Kulak gelişiminin %80 ‘ni 5 yaşında tamamlandığından, ameliyat bu yaşdan önce planlanmamalıdır. Bu nedenle, 5 yaşını doldurup okula başlamadan hemen önce ameliyat yapılması, en uygun zamanlama olacaktır. Otoplasti ameliyatlarında amaç, en az doku travmasına neden olarak doğal bir kulak görünümü kazandırmaktır. Bu nedenle çoğu zaman kalıcı dikişlerle şekil vererek, bazı vakalarda bunlara ilave kıkırdak kesme teknikleri kullanarak planlamalar yapılır.  Bu ameliyatla kulak kepçesinin kafa ile yaptığı açının azaltılması ile birlikte kulak kepçesinin kıvrımları oluşturulur ve şekillendirilir.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası

Ameliyat çocuklarda genel, erişkinlerde lokal anestezi altında yapılır. Yaklaşık 1,5-2 saat sürer.  Kulak arkası kıvrımından kesi oluşturulur. Bu kesilerden kulak kıkırdaklarına ulaşılır ve buraya konulan erimeyen dikişlerle normal kulak kıvrımları ve kulak açılanması oluşturulur. Kulak arkasında yer alan kıvrıma gizlenecek şekilde dikişler konulur ve ameliyat sonrası yalnızca bu bölgede gizlenen iziniz olacaktır. Ameliyat sonrası aynı gün taburcu edilirsiniz. Ertesi gün kontrolünüz yapıldıktan sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz. İlk 15 gün gece gündüz, sonra gece devam etmek üzere saç bandı kullanmanız faydalı olacaktır. Bu süreçte kulaklarınızın üzerine yatmamanız gerekir. 10 gün sonra kulak arkanızdaki dikişler alınır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir