Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatları, meme boyutlarının hastanın vücut ölçülerine göre küçük olduğu durumlarda, memenin ideal boyuta, şekle ve pozisyona ulaştırılma veya asimetriyi giderme ameliyatlarıdır. Memesiyle mutlu olmayan bir kadın, kadının özgüvenini azaltmakta ve vücuduyla mutlu olmayan hastada, psikolojik sorunlar oluşturabilmektedir. Amacımız kişinin kendini mutlu hissettiği ve vücuduna en uygun şekil ve boyutta meme oluşturmaktır. Eğer meme boyutlarınızdan memnun değilseniz, kendi kendinize karar vermeye çalışmak yerine muayeneye gelebilir ve doğru bilgiler alarak karar verme sürecinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Protezler nasıl yerleştirilir sizin için hangi protez daha uygundur ?

Protezler meme altı kıvrımınız, meme ucu çizgisi ya da koltuk altından girilerek yerleştirilebilir.  Nasıl yerleştirileceğine, yöntemlerin artıları ve eksileri hastayla paylaşılarak birlikte karar verilir. Bazı meme şekilleri bazı giriş yöntemlerini zorunlu kılar ve hasta için başka seçenek kalmayabilir. Yada hastanın çok gevşek meme dokusu dolgunluğu daha fazla olan meme protezini gerektirecektir.  Sonuç olarak, aslında hastanın meme yapısı, protezin boyutunu, koyulacak protezin şeklini ve buna bağlı  yerleştirecek yeri de belirler.

Hangi şekil ve boyutta protezler kullanılır?

Kullanılan protezler  sizin vücut yapınıza uygun şekil ve boyutta seçilmelidir. Meme dokunuzun mevcut durumu, meme dokusunun kalınlığı, göğüs kafesinizin şekli gibi değişkenler yuvarlak ya da anatomik(damla) şekilde implant kullanmamız, kas altı ( subfasyal, dual plan) ya da meme dokusunun altına yerleştirme kararlarımızda etkili olacaktır.  Yada çok aktif spor yapmak, protez koyulacak plan ın değişiminde önemli bir nedendir. Bu nedenle, bu seçimde en sağlıklı kararı sizin istekleriniz göz önünde bulundurularak, doktorunuzun vereceğini unutmayınız. İnternetten edinilen bilgiler ya da daha önce yaptırmış arkadaşlarınızdan duyduklarınız, sizin için hiçbir zaman karar vermede yardımcı bilgiler olamaz. Her hasta farklıdır ve farklı implant seçimi ve ameliyat planı gereklidir.

Meme Protezleri Güvenli mi

Kliniğimizde, tüm dünyada güvenilir olduğu yıllardır kullanılarak kanıtlanmış  protez markaları kullanılmaktadır. Artık yapı olarak güvenilir olmalarının yanında çok daha doğal bir meme dokusu hissi oluşturmaları diğer avantajlarıdır. Ameliyat öncesinde hangi marka protezin kullanılacağı sizinle paylaşılacak ve hangi marka, şekil ve boyutta protezin olduğunu gösterir bir karta sahip olacaksınız. Günümüzde protezlerinin emzirme için engel oluşturmadığı ve kanser riski taşımadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Belli bir süre sonra çıkarılması gerekliliği gibi bir durum söz konusu değildir. Herhangi bir problem olmadığı sürece protezler ömür boyu çıkarılmayabilir.

Ameliyat öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmeli?

Ameliyat öncesi, kan tahlilleri, meme usg, kalp ve akciğer grafileri içeren hazırlıklarınız yapılarak anestezi uzmanı tarafından değerlendirilecektir. Ameliyat yaklaşık 2 saat sürecektir. Ameliyat günü ya da ertesi sabah, yaklaşık 4 hafta kullanacağınız özel iç çamaşırları ile evinize gönderilebilirsiniz. Günlük yaşamınıza dönebilirsiniz ancak 1 ay ağır egzersizlerden uzak durmalı, kollarınızı çok yukarı kaldırmaktan ya da zorlayıcı hareketlerden kaçınmalısınız. Meme büyütme ameliyatları dışarıdan bir implant yerleşimine bağlı gerginlik hissi oluşturacak ve ağrı oluşturabilecek ameliyatlardır ancak sanıldığı gibi ağrı kesiciler ile kontrol edilemeyecek ağrılar yaşamazsınız.  Özellikle kas altı yerleşimi olan ameliyatlar biraz daha ağrılı olabilir. Ameliyat sonrası eriyebilen cilt altı dikişler kullandığımızdan dikişleriniz alınmayacaktır. Bu nedenle ilk hafta sonrasında 1 aya kadar kontrol gerekli olmayacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir